English  |  فارسی
امروز چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
بحران های محیط زیست مرز ندارد / توسعه همکاری های محیط زیستی ایران و آلمان

معصومه ابتکار:

بحران های محیط زیست مرز ندارد / توسعه همکاری های محیط زیستی ایران و آلمان

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به شرایط جنگ و نا امنی در منطقه و عدم اولویت موضوع گرد و غبار برای کشورهای همسایه همچون عراق، گفت: بدون صلح، حفظ محیط زیست ممکن نیست.

به گزارش ایلنا، سومین گردهمایی ایران و آلمان با موضوع تغییرات اقلیمی، کمبود آب، توسعه پایدار چگونه از عهده چالش های آینده برآییم صبح امروز به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، گری لوئیس نماینده مقیم سازمان ملل متحد در تهران، کلاوس تاپفر مدیر اجرایی سابق برنامه محیط زیست ملل متحد و وزیر سابق محیط زیست و حفظ طبیعت و ایمنی هسته‌ای فدرال آلمان و میکائیل بارون فون اونگرن _ اشترنبرگ سفیر جمهوری آلمان در تهران برگزار شد.

پس از پایان پنل تخصصی این همایش، شرکت کنندگان در این پنل که با مدیریت نماینده مقیم سازمان ملل متحد در تهران برگزار شد، اتفاق نظر داشتند که وضعیت امروز جهان اقتضاء می‌کند، راه کارهای انتخابی برای مقابله با تغییرات اقلیمی در سطوح مختلف محلی، ملی و بین‌المللی مبتنی بر مسائل روز و تکنولوژی‌های نوین باشد.

حاضران با اشاره به چالش‌های ناشی از تغییرات اقلیم همچون گرد و غبار و اثرات مخرب این چالش ها بر سلامت، بهداشت، اقتصاد و سایر حوزه های کشورهای درگیر، به بررسی ابعاد ملی، منطقه ای و بین‌المللی این چالش‌ها پرداختند.

ابتکار با اشاره به شرایط جنگ و ناامنی در منطقه و عدم اولویت موضوع گرد و غبار برای کشورهای همسایه همچون عراق، مروری بر آسیب‌های متعدد ناشی از این شرایط برای ایران داشت و گفت: بدون صلح، حفظ محیط زیست ممکن نیست.

وی با اشاره به پیشنهاد رئیس‌جمهور ایران برای جهان عاری از خشونت و تروریست، اظهار کرد: باز شدن درب گفت‌وگو و مذاکره لازمه دنیای امروز است و ایران نیز با همین هدف تلاش کرده در ابعاد مختلف چنین اقدامی داشته باشد و به طور نمونه در سال‌جاری میزبانی نشست دین، فرهنگ و محیط زیست را بر عهده گرفت که بازتاب های بسیار خوبی در سطح جهانی داشت.

ابتکار افزود: یکی از راهکارهای افزایش همکاری‌های محیط زیستی در جهان، شکل‌دهی گفتگوی ادیان در این حوزه و بررسی نگاه ادیان مختلف به موضوع محیط زیست و تمرکز بر اشتراکات در این حوزه است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه بحران‌های محیط زیست مرز ندارد و جهان را درگیر خود کرده، گفت: بر همین اساس و به منظور کاهش بحران‌های زیست محیطی، تفکر اقتصادی گذشته که بر مبنای اقتصاد خطی و دستیابی به رشد و پیشرفت اقتصادی به هر قیمتی بود، اکنون به تفکر اقتصاد دوار تغییر پیدا کرده است.

به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، اقتصاد دوار به معنای آن است که هیچ چیزی پسماند و ضایعات به شمار نمی‌رود و تمام آنچه از انرژی و ماده که مورد استفاده قرار می‌گیرد باید به چرخه طبیعت باز گردد.

وی با مرور روند شکل‌گیری و فعالیت صندوق ملی محیط زیست در دولت هشتم و یازدهم، خاطرنشان کرد: اهمیت روز افزون مسائل مرتبط با حوزه محیط زیست منجر به ایجاد نقشی مهم و موثر برای صندوق ملی محیط زیست در ابعاد اقتصادی و معاملات بین‌المللی خواهد شد.

معاون رئیس‌جمهور گفت: کارکرد اصلی صندوق ملی محیط زیست شتاب دهی به موضوع اقتصاد سبز و تسهیل سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف کشاورزی و صنعتی برای اهداف محیط زیستی است و از این رو جذب اعتبارات بین‌المللی برای صندوق از اهمیت بسیاری برخوردار است.

ابتکار ضمن یادآوری روند همکاری‌های محیط زیستی ایران و آلمان، خواستار بسط و توسعه این همکاری‌ها در سطح چند جانبه و با سایر کشورهای جهان شد.

تاپفر نیز ضمن تایید تاثیر جنگ و صلح بر محیط زیست، اشاره‌ای به تاثیر گفت‌وگوی تمدن‌ها داشت که در سال های 2000 و 2001 به پیشنهاد رئیس دولت اصلاحات در دستور کار سازمان ملل و سرفصل گفتگوهای جهانی قرار گرفت.

وی ادامه داد: اقدامات ابتکاری همچون پیشنهاد آقای خاتمی در آن سال‌ها، می‌تواند در جهان خشونت زده کنونی تاثیری مثبت داشته باشد.

مدیر اجرایی سابق برنامه محیط زیست ملل متحد افزود: یکی دیگر از راه کارها برای مقابله با چالش های بزرگ محیط زیستی همچون تغییرات اقلیم، الگو گرفتن از طبیعت است . طبیعت هیچ ماده زائد و پسماندی ندارد و به طور مثالco2 تولیدی در طبیعت، در چرخه طبیعت بازگردانده و مصرف می‌شود.

همچنین وزیر سابق محیط زیست و حفظ طبیعت و ایمنی هسته‌ای فدرال آلمان ضمن یادآوری قدمت و سابقه همکاری ایران و آلمان در زمینه محیط زیست، بر ادامه این همکاری ها تاکید کرد.

گری لوئیس نماینده مقیم سازمان ملل متحد در تهران ضمن تاکید بر ضرورت حرکت بر مسیر توسعه پایدار، گفت: این همان چیزی است که در سال 2016 و تحت عنوان اهداف توسعه پایدارSDG  مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

لوئیس افزود: هیچ اقدام مغایر سیاست‌های جهانی اعلام شده (SDG) نباید صورت پذیرد و این موضوعی است که دولت‌ها باید به عنوان یک اولویت مورد توجه قرار دهند.

وی اشاره‌ای به طوفان‌های گرد و غبار غرب ایران داشت و اظهار کرد: منشاء این طوفان ها، کانون های کشور عراق است ولی متاسفانه این مناطق در کنترل گروه تروریستی داعش قرار دارد و این نشان می‌دهد که جنگ و ناامنی چطور می‌تواند به تنش‌ها و بحران‌های محیط زیستی همچون گرد و غبار در کشورهای همسایه دامن بزند.

گفتنی است، این نشست با هدف تبادل دیدگاه‌ها و تجربیات و ترسیم نقشه راه آتی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای مقابله با تغییرات اقلیم و آثار مخرب آن برگزار شد.

ایران به عنوان کشوری پیشگام در زمینه توسعه تعاملات بین المللی محیط زیست و متاثر از موضوع تغییر اقلیم، میزبانی سومین نشست ایران و آلمان با موضوع تغییر اقلیم را بر عهده دارد.

وی اشاره‌ای به طوفان‌های گرد و غبار غرب ایران داشت و اظهار کرد: منشاء این طوفان‌ها، کانون های کشور عراق است ولی متاسفانه این مناطق در کنترل گروه تروریستی داعش قرار دارد و این نشان می‌دهد که جنگ و ناامنی چطور می‌تواند به تنش‌ها و بحران‌های محیط زیستی همچون گرد و غبار در کشورهای همسایه دامن بزند.

گفتنی است، این نشست با هدف تبادل دیدگاه‌ها و تجربیات و ترسیم نقشه راه آتی در سطح ملی، منطقه ای و بین‌المللی برای مقابله با تغییرات اقلیم و آثار مخرب آن برگزار شد.

ایران به عنوان کشوری پیشگام در زمینه توسعه تعاملات بین‌المللی محیط زیست و متاثر از موضوع تغییر اقلیم، میزبانی سومین نشست ایران و آلمان با موضوع تغییر اقلیم را بر عهده دارد.

 

تاریخ خبر: یکشنبه 1395,04,27 ، منبع: خبرگزاری ایلنا

 

مطالب دیگر
:: جزئیات حادثه آتش‌سوزی یک واحد آموزشی در زاهدان‌ ‌
:: آخرین اخبار از واژگونی اتوبوس دانشجویان علوم تحقیقات
:: همايش سالانه بازرسان كار استان تهران با رويكرد محيط كار ايمن و صيانت از نيروي كار برگزار شد
:: قاتل خاموش جان ۱۰۸نفر را گرفت
:: ۹ کشته در حریق مرگبارِ معدن در روسیه
:: ساختمان‌های قدیمی همدان ایمنی ندارد
:: ضرورت برنامه‌ریزی برای ایجاد ارزش افزوده از گیاهان دارویی
:: اکثر مدارس خرم آباد نا ایمن هستند
:: پرندگان تلف شده پارک ملی بوجاق جمع آوری شدند
:: خرید تجهیزات برای محیط بانان به مبلغ ۴۰ میلیارد تومان
آمار کل بازدید کننده ها : 834131
بازدید کننده های امروز : 1288
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت