English  |  فارسی
امروز چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
یک ایده خلاقانه برای استفاده از پلاستیک‌های بازیافتی

یک ایده خلاقانه برای استفاده از پلاستیک‌های بازیافتی

یک دستگاه چاپگر سه بعدی، مواد خام به دست‌آمده از لیوان‌های پلاستیکی بازیافتی و یک گوشی هوشمند در دست یک پزشک؛ به گفته متخصصان آلمانی، اینها وسایل لازم برای ساخت اندام مصنوعی ارزان قیمت هستند.

به گزارش ایسنا، هزاران انسان سالانه در اثر برخورد با مین‌های ضدنفر، عضو یا اندامی از بدن خود را از دست می‌دهند اما تنها شمار اندکی از این معلولان توان مالی خرید اندام مصنوعی (پروتز) را دارند.

تخمین‌زده می‌شود که ۸۰ درصد از انسان‌هایی که به دلایل گوناگون معلول شده‌اند در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند.

اکنون تصور کنید که یک گوشی هوشمند، یک دستگاه چاپگر سه بعدی و همچنین مواد خامی که از لیوان‌های پلاستیکی بازیافتی به دست آمده‌اند، همه‌ لوازمی باشد که با آنها بتوان به معلولان کمک کرد.

"
کریستین تساگل" که در رشته‌ انفورماتیک تجاری (Business informatics) دانشگاه "ارلانگن" فعالیت می‌کند، سرپرستی گروهی تحقیقاتی را به عهده دارد که از یک سال و نیم گذشته مطالعات خود را روی امکان کمک به معلولان در کشورهای در حال توسعه و چگونگی آن متمرکز کرده‌اند.

تساگل قصد دارد سازه‌های مقرون به صرفه‌ خود را برای معلولان با کمک چاپگرهای سه بعدی بسازد. مواد خام این اندام‌های ساختگی قرار است از لیوان‌های پلاستیکی بازیافتی تامین شود.

تنها کاری که طبق گفته‌ تساگل به عهده‌ پزشک درمانگر خواهد بود، اندازه‌گیری عضو آسیب‌دیده و گرفتن ۲۰-۳۰ عکس از آن و ارسال آنها به چاپگر است. یک نرم‌افزار، مسئول تهیه مدلی سه بعدی بر پایه‌ این اندازه‌هاست. به گفته این متخصص، هیچ اندامی شبیه دیگری نخواهد بود، چون هر یک از تولیدات بر اساس نیازها و اندازه گیری دقیق محل قطع یا آسیب عضو ساخته شده است.

تساگل توضیح می‌دهد که تمام سیستم باید به گونه‌ای طراحی شده باشد و عمل کند که کار کردن با آن آسان باشد و دانش ویژه‌ای طلب نکند.

تاریخ خبر:دوشنبه 1395،6،1منبع: خبرگزاری ایسنا

مطالب دیگر
:: پرندگان تلف شده پارک ملی بوجاق جمع آوری شدند
:: خرید تجهیزات برای محیط بانان به مبلغ ۴۰ میلیارد تومان
:: تفریحات غیرایمن برفی بالگرد اورژانس را در ارتفاعات کردان نشاند
:: درمان دست فلج با تعویض عصب
:: جان باختن یک زن ۴۲ ساله تبریزی در حادثه آسانسور
:: رودخانه‌های رشت تالاب انزلی را تهدید می‌کنند
:: انفجار بیش از یک هزار کپسول گاز در حادثه دزفول
:: چند توصیه تغذیه‌ای برای مقابله با آلودگی هوا
:: قسمت جنوبی تالاب "شادگان" خشک شده است
:: آلاچیق‌های غیرمجاز دغدغه‌های زیست محیطی پارک ملی بوجاق
آمار کل بازدید کننده ها : 763979
بازدید کننده های امروز : 421
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت