English  |  فارسی
امروز پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
تولید حیوانات آزمایشگاهی با بهره‌گیری از استانداردهای معتبر بین‌المللی در موسسه رازی

تولید حیوانات آزمایشگاهی با بهره‌گیری از استانداردهای معتبر بین‌المللی در موسسه رازی

رئیس بخش تحقیق، تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: این بخش برای تولید حیوانات آزمایشگاهی از بهترین کیفیت و استانداردهای معتبر بین‌المللی بهره گرفته و سالیان زیادی است که تنها نماینده ایران در انجمن بین‌المللی علوم حیوانات آزمایشگاهی محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر روزبه فلاحی با اشاره به تحقیق،  تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی در این موسسه، اظهار کرد: حیواناتی نظیر موش، رت، هامستر، خوکچه هندی و خرگوش در این بخش از موسسه رازی تولید و پرورش داده می‌شوند.

وی افزود: در این بخش موش‌های آزمایشگاهی در سه نوع غیر همخون، همخون و نیمه همخون هستند که از نژادهای غیر همخون، دو نژاد مهم موش آزمایشگاهی (NIH) پرورش داده می‌شوند.

رئیس بخش حیوانات آزمایشگاهی با بیان اینکه از ویژگی‌های نژاد NIH، حساسیت زیاد آن به باکتری سیاه سرفه است، خاطرنشان کرد: یکی از موارد مصرف این نژاد در پروسه تهیه و تولید واکسن سیاه سرفه است، ضمن اینکه این نژاد موارد استفاده زیاد دیگری نیز دارد.

وی با اشاره به اینکه از نژادهای همخون دو نژاد مهم در این بخش پرورش داده می‌شوند، گفت: یکی از این نژادها در تهیه آنتی‌بادی‌های مونوکلونال اهمیت بسزایی داشته و در تحقیقات ایمنی‌شناسی، ویروس شناسی و بیماری‌های انگلی به ویژه لیشمانیوز یا سالک و توکسوپلاسموز، کاربرد وسیعی دارد.

دکتر فلاحی ادامه داد: نژاد دیگر این موش‌ها در برابر تومورها نسبتاً مقاوم بوده و در تحقیقات بیماری های متابولیک، دیابت، چاقی، بیماری های قلبی عروقی، تصلب شرائین، اسکلرودرمی و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

وی بیان کرد: در بخش تحقیق، تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی، نژاد نیمه همخون برای اولین بار در کشور از تلاقی موش‌های وحشی تا ادامه نسل 13 تولید شده و با نام رازی A در مراجع بین‌المللی به ثبت رسیده که از نظر خصوصیات بیولوژیک و استفاده در تحقیقات خاص، بویژه تومورهای پستانی، نژاد منحصر به فردی محسوب می‌شود.

رئیس بخش تحقیق، تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی موسسه رازی افزود: از نژادهای رت آزمایشگاهی که در این بخش تولید و پرورش داده می‌شوند می‌توان به نژادهای مهم  Westar، Sprague Dawley  و NMRI اشاره کرد که همگی از نوع غیر همخون هستند، همچنین برای اولین بار رت غیر همخون رازی A در این مرکز تولید شده که مانند موش رازی A در مراجع بین‌المللی به ثبت رسیده است.

وی اضافه کرد: از نژادهای مهم هامستر آزمایشگاهی که در این مرکز تولید و پرورش داده می‌شوند می‌توان به هامستر سوری اشاره کرد که در انواع رنگ‌های آلباینو، سفید، دارچینی و طلایی هستند.

دکتر فلاحی با بیان اینکه خوکچه‌های هندی آزمایشگاهی این مرکز از نژاد Pirbright در انواع رنگ‌های آلباینو، سفید، قهوه‌ای، مشکی، دو رنگ و چند رنگ هستند، گفت: یک نوع جهش نژادی یافته از خوکچه هندی در این مرکز وجود دارد که فاقد مو بوده و به لحاظ شباهت‌های زیاد پوست آن به پوست انسان، مدل بسیار مناسبی در تحقیقات مربوط به پوست خصوصاً سوختگی‌ها و ترمیم محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در این بخش خرگوش آزمایشگاهی نژاد دوچ که یکی از مناسب‌ترین خرگوش‌های آزمایشگاهی از نظر سایز و پاسخ به عوامل آنتی‌ژنیک است نیز تولید و پرورش داده می‌شود.

بر اساس اعلام روابط عمومی موسسه رازی، رئیس بخش تحقیق، تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی موسسه رازی تاکید کرد: این بخش جهت تولید حیوانات آزمایشگاهی با بهترین کیفیت از استانداردهای معتبر بین‌المللی نظیر استانداردهای فدراسیون انجمن‌های علوم حیوانات آزمایشگاهی اروپا تبعیت می‌کند و سالیان متمادی است که این مرکز، تنها نماینده ایران در انجمن بین‌المللی علوم حیوانات آزمایشگاهی بوده و ارتباط علمی تنگاتنگی با مجامع فوق دارد.

تاریخ خبر: یکشنبه، 21 خرداد ماه 96، منبع: ایسنا

مطالب دیگر
:: پرندگان تلف شده پارک ملی بوجاق جمع آوری شدند
:: خرید تجهیزات برای محیط بانان به مبلغ ۴۰ میلیارد تومان
:: تفریحات غیرایمن برفی بالگرد اورژانس را در ارتفاعات کردان نشاند
:: درمان دست فلج با تعویض عصب
:: جان باختن یک زن ۴۲ ساله تبریزی در حادثه آسانسور
:: رودخانه‌های رشت تالاب انزلی را تهدید می‌کنند
:: انفجار بیش از یک هزار کپسول گاز در حادثه دزفول
:: چند توصیه تغذیه‌ای برای مقابله با آلودگی هوا
:: قسمت جنوبی تالاب "شادگان" خشک شده است
:: آلاچیق‌های غیرمجاز دغدغه‌های زیست محیطی پارک ملی بوجاق
آمار کل بازدید کننده ها : 698723
بازدید کننده های امروز : 383
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت