English  |  فارسی
امروز سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶
تولید حیوانات آزمایشگاهی با بهره‌گیری از استانداردهای معتبر بین‌المللی در موسسه رازی

تولید حیوانات آزمایشگاهی با بهره‌گیری از استانداردهای معتبر بین‌المللی در موسسه رازی

رئیس بخش تحقیق، تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: این بخش برای تولید حیوانات آزمایشگاهی از بهترین کیفیت و استانداردهای معتبر بین‌المللی بهره گرفته و سالیان زیادی است که تنها نماینده ایران در انجمن بین‌المللی علوم حیوانات آزمایشگاهی محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر روزبه فلاحی با اشاره به تحقیق،  تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی در این موسسه، اظهار کرد: حیواناتی نظیر موش، رت، هامستر، خوکچه هندی و خرگوش در این بخش از موسسه رازی تولید و پرورش داده می‌شوند.

وی افزود: در این بخش موش‌های آزمایشگاهی در سه نوع غیر همخون، همخون و نیمه همخون هستند که از نژادهای غیر همخون، دو نژاد مهم موش آزمایشگاهی (NIH) پرورش داده می‌شوند.

رئیس بخش حیوانات آزمایشگاهی با بیان اینکه از ویژگی‌های نژاد NIH، حساسیت زیاد آن به باکتری سیاه سرفه است، خاطرنشان کرد: یکی از موارد مصرف این نژاد در پروسه تهیه و تولید واکسن سیاه سرفه است، ضمن اینکه این نژاد موارد استفاده زیاد دیگری نیز دارد.

وی با اشاره به اینکه از نژادهای همخون دو نژاد مهم در این بخش پرورش داده می‌شوند، گفت: یکی از این نژادها در تهیه آنتی‌بادی‌های مونوکلونال اهمیت بسزایی داشته و در تحقیقات ایمنی‌شناسی، ویروس شناسی و بیماری‌های انگلی به ویژه لیشمانیوز یا سالک و توکسوپلاسموز، کاربرد وسیعی دارد.

دکتر فلاحی ادامه داد: نژاد دیگر این موش‌ها در برابر تومورها نسبتاً مقاوم بوده و در تحقیقات بیماری های متابولیک، دیابت، چاقی، بیماری های قلبی عروقی، تصلب شرائین، اسکلرودرمی و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

وی بیان کرد: در بخش تحقیق، تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی، نژاد نیمه همخون برای اولین بار در کشور از تلاقی موش‌های وحشی تا ادامه نسل 13 تولید شده و با نام رازی A در مراجع بین‌المللی به ثبت رسیده که از نظر خصوصیات بیولوژیک و استفاده در تحقیقات خاص، بویژه تومورهای پستانی، نژاد منحصر به فردی محسوب می‌شود.

رئیس بخش تحقیق، تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی موسسه رازی افزود: از نژادهای رت آزمایشگاهی که در این بخش تولید و پرورش داده می‌شوند می‌توان به نژادهای مهم  Westar، Sprague Dawley  و NMRI اشاره کرد که همگی از نوع غیر همخون هستند، همچنین برای اولین بار رت غیر همخون رازی A در این مرکز تولید شده که مانند موش رازی A در مراجع بین‌المللی به ثبت رسیده است.

وی اضافه کرد: از نژادهای مهم هامستر آزمایشگاهی که در این مرکز تولید و پرورش داده می‌شوند می‌توان به هامستر سوری اشاره کرد که در انواع رنگ‌های آلباینو، سفید، دارچینی و طلایی هستند.

دکتر فلاحی با بیان اینکه خوکچه‌های هندی آزمایشگاهی این مرکز از نژاد Pirbright در انواع رنگ‌های آلباینو، سفید، قهوه‌ای، مشکی، دو رنگ و چند رنگ هستند، گفت: یک نوع جهش نژادی یافته از خوکچه هندی در این مرکز وجود دارد که فاقد مو بوده و به لحاظ شباهت‌های زیاد پوست آن به پوست انسان، مدل بسیار مناسبی در تحقیقات مربوط به پوست خصوصاً سوختگی‌ها و ترمیم محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در این بخش خرگوش آزمایشگاهی نژاد دوچ که یکی از مناسب‌ترین خرگوش‌های آزمایشگاهی از نظر سایز و پاسخ به عوامل آنتی‌ژنیک است نیز تولید و پرورش داده می‌شود.

بر اساس اعلام روابط عمومی موسسه رازی، رئیس بخش تحقیق، تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی موسسه رازی تاکید کرد: این بخش جهت تولید حیوانات آزمایشگاهی با بهترین کیفیت از استانداردهای معتبر بین‌المللی نظیر استانداردهای فدراسیون انجمن‌های علوم حیوانات آزمایشگاهی اروپا تبعیت می‌کند و سالیان متمادی است که این مرکز، تنها نماینده ایران در انجمن بین‌المللی علوم حیوانات آزمایشگاهی بوده و ارتباط علمی تنگاتنگی با مجامع فوق دارد.

تاریخ خبر: یکشنبه، 21 خرداد ماه 96، منبع: ایسنا

مطالب دیگر
:: ریزش چاه 10 متری در خیابان انقلاب تهران جان یک کارگر را گرفت
:: یک فعال صنفی کارگری: کارگران به کارگاه‌های نا‌ایمن عادت کرده‌اند/قرارداد موقت راه انتقاد از کارفرما را بسته‌است
:: عضو کارگری شورای عالی حفاظت فنی و بهداشت کار: پیگیر تشکیل کمیته های تحقیق از حوادث اخیر صنعت نفت هستیم
:: کارگران عسلویه خواستار ایمن‌ سازی مسیرهای تردد شدند
:: اسامی فرآورده های غذایی غیر مجاز اعلام شد
:: اعطای 140 نشان ایمنی و سلامت به شرکت های غذایی
:: نگرانی‌ سازمان استاندارد در مورد استفاده از خمیرمرغ در تولید سوسیس و کالباس
:: وسعت مناطق درگیر با حریق در سال 96 نسبت به سال 93 ، 57 درصد کاهش یافته است
:: ایمن‌سازی تأسیسات برق بازار کلید خورد/ وجود 25هزار واحد ناایمن در بازار تهران
:: لزوم توزیع نذورات در ظروف یکبارمصرف گیاهی برای حفظ محیط زیست
آمار کل بازدید کننده ها : 500259
بازدید کننده های امروز : 2024
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت