English  |  فارسی
امروز چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲
حذف ترکیبات رنگی از پساب های صنعتی به کمک نانوجاذب ها

حذف ترکیبات رنگی از پساب های صنعتی به کمک نانوجاذب ها

پژوهشگر دانشگاه شهید بهشتی تهران نانوجاذبی در مقیاس آزمایشگاهی سنتز کرده است که می توان از آن به منظور جداسازی ترکیبات رنگی از پساب های صنعتی استفاده کرد

.

 

 

 

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، بسیاری از رنگ های تجاری به دلیل داشتن ساختار پیچیده و حلالیت بالا در آب، سمی و غیرقابل تجزیه زیستی هستند؛ به همین دلیل به عنوان ترکیبات آلی خطرناک برای محیط زیست درنظرگرفته می شوند.
حذف رنگ نه تنها به دلیل حفاظت از منابع آب، بلکه به دلیل حفظ سلامتی انسان و دیگر موجودات زنده لازم و ضروری است. اگرچه روش های مختلفی برای تصفیه به کار گرفته می شوند اما برخی از آنها به دلیل هزینه بالا، کارایی ضعیف تجزیه، تولید آلودگی ثانویه و فناوری پیچیده، با محدودیت هایی مواجه هستند؛ ازاین رو، روش های جدید بر مبنای استفاده از جاذب ها شکل گرفته اند.
زینب سلحشور پژوهشگر دانشگاه شهید بهشتی تهران با اشاره به این موضوع که بیش از 100 هزار رنگ تجاری در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد که بین 10 تا 15 درصد آنها از طریق دفع فاضلاب وارد محیط زیست می شوند، گفت: هدف از انجام این طرح پژوهشی سنتز یک نانوجاذب حفره دار جدید به منظور جذب و جداسازی ترکیبات رنگی موجود در پساب صنایعی همچون صنایع رنگرزی، نساجی، کاغذ و چرم است.
وی افزود: استفاده از این نانوجاذب حفره دار موجب حذف کارآمد آلاینده های رنگی از پساب صنعتی می شود. این موضوع موجب می شود هزینه های مربوط به تهیه آب مورد نیاز این صنایع کاهش قابل توجهی داشته باشد و آب تصفیه شده به چرخه صنعت بازگردد.
این طرح در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد زینب سلحشور و با راهنمایی دکتر افسانه شهبازی از دانشگاه شهید بهشتی تهران انجام شده است
این پایان نامه با همکاری شرکت ریسندگی و بافندگی اکرلیتاب انجام شده که تحت عنوان پایان نامه مورد نیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نیز رسیده است. آیین نامه حمایت از پایان نامه های مورد نیاز صنعت در سایت www.nano.ir/hrdc موجود است.

تاریخ خبر: چهارشنبه 1395,04,23 ، منبع: خبرگزاری ایرنا

 

مطالب دیگر
:: ۹ هزار و ۸۸۶ نفر حادثه شغلی در سال ۹۷/ رتبه‌ اول حوادث کار به کارگران ساختمانی با ۳۷.۸ و صنعتی‌ها با ۳۴.۳ درصد رسید
:: افزایش ۹۵ درصدی ورودی به مخازن سدهای استان تهران
:: شصت و سومین همایش معاونین دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور
:: رهایی توله پلنگ از چنگال سگ‌های گله
:: هنوز نفس می‌کشد
:: زمستان چه دمنوش‌هایی بخوریم؟
:: تقویت سیستم ایمنی مبتلایانِ سرطان با مداخلات روانشناختی و معنویت درمانی
:: جزئیات حادثه آتش‌سوزی یک واحد آموزشی در زاهدان‌ ‌
:: آخرین اخبار از واژگونی اتوبوس دانشجویان علوم تحقیقات
:: همايش سالانه بازرسان كار استان تهران با رويكرد محيط كار ايمن و صيانت از نيروي كار برگزار شد
آمار کل بازدید کننده ها : 2161387
بازدید کننده های امروز : 88
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت