English  |  فارسی
امروز پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳
ثبت بین‌المللی جزیره شیدور به عنوان زیستگاه لاک‌پشت‌های دریایی

ثبت بین‌المللی جزیره شیدور به عنوان زیستگاه لاک‌پشت‌های دریایی

ایلنا: مدیرکل دفتر موزه های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اهمیت حفاظت از لاک پشت های دریایی از معرفی جزیره شیدور به عنوان یکی از مناطق مهم زیستگاه لاک پشت های دریایی در سطح جهان خبر داد.

 

به گزارش ایلنا، اصغر مبارکی با اشاره به پیشنهاد و دستور کار دبیرخانه یادداشت تفاهم نامه حفاظت از لاک پشت های دریایی در منطقه اقیانوس هند و جنوب شرق آسیا (IOSEA) در سپتامبر 2014 برای ایجاد شبکه مناطق مهم لاک پشت دریایی در سطح جهان گفت: جزیره شیدور در ایران به عنوان یکی از زیستگاه های مهم لاک پشت دریایی معرفی شد.

مبارکی با اشاره به طولانی بودن پروسه ارسال اطلاعات کامل جزیره شیدور، افزود: کلیه مشخصات گونه های جانوری و گیاهی، تهدیدات زیستگاه و سوابق 15 سال فعالیت در جزیره شیدور برای دبیرخانه یادداشت تفاهم نامه حفاظت از لاک پشت های دریایی در منطقه اقیانوس هند و جنوب شرق آسیا ارسال شده است.

وی به عدم حضور نماینده ایران در جلسه نشست این یادداشت تفاهم نامه اشاره کرد وگفت: پروپزال مرتبط برای معرفی جزیره به بعنوان یکی از مناطق مهم زیستگاه لاک پشت دریایی در سطح جهان مورد پذیرش کمیته داوری قرار گرفت و هم اکنون اطلاعات این منطقه در سایت تفاهم نامه ((MOU IOSEA قرار گرفته است.

مبارکی تصریح کرد : با معرفی این منطقه بعنوان یک زیستگاه مهم جهانی برای حفاظت از لاک پشت های دریایی فرصت استفاده از منابع ، افزایش آگاهی عمومی، محلی و بین المللی در خصوص مناطق مهم لاک پشت دریایی، کاهش فعالیت هایی که احیاناً تاثیر منفی بر زیستگاه لاک پشت دریایی داشته باشد، افزایش ارتباط بین مناطق حفاظت شده میسر می شود.

به گفته وی این جزیره به دلیل وجود لاک پشت دریایی و پرندگان در سطح جهان شناخته شده است و ارزش حفاظتی بالایی دارد.

مبارکی یاد آور شد: دبیرخانه یادداشت تفاهم نامه حفاظت از لاک پشت های دریایی در منطقه اقیانوس هند و جنوب شرق آسیا تحت نظر کنوانسیون گونه های مهاجر (CMS) فعالیت می کند.

بنابر این گزارش، جزیره شیدور ازتوده مرجانی تشکیل شده که مرتفع ترین مکان آن هشت مترارتفاع دارد ودراثرپدیده جزرومد چندین متر از امتداد ساحل جزیره را آب فرامی گیرد.

ناحیه همواری که ازمرکز جزیره می گذرد دارای پوشش گیاهی نواحی خشک دشتی است که گونه غالب آن اترپیلکس می باشد که یک بوته زار متراکم غیرقابل نفوذی را با ارتفاع 60 سانتی متر ایجاد کرده است ،سواحل آرام وامن جزیره مکان مناسبی برای تخم گذار ی لاک پشتها وپرستوهای دریایی است .

جزیره شیدورمهمترین زیستگاه جوجه آوری برای پرستوی دریایی درایران محسوب می شود، جزیره زیستگاه مناسبی برای جوجه آوری پرستوهای دریایی از انواع سفید ، کاکلی کوچک ، پشتادودی وکاکلی می باشد.

تاکنون دراین جزیره ، 10 گونه پرنده شناسایی شده که به جز چکاوک کاکلی وسسک دم دراز ، بقیه مهاجر هستند واین جزیره همچنین یک زیستگاه مهم برای تخم ریزی لاک پشتهای دریای همانند لاک پشت منقار عقابی ولاک پشت سبزمحسوب می شود.

ازجانوران دیگر این جزیره می توان به مارهای سمی ازتیره viperidae و مارمولک اشاره کردوبیشترین پوشش گیاهی بخشهای مرکزی جزیـره را بطورعمده Atriplex sp, sedela vermiculata، آتریپلکس تشکیل می دهند.

سایرگیاهان این جزیره عبارتنداز چمن شورپاگربه ای ، گل جالیزی ، نوک لک لکی ، نوعی ارمک ، آفتاب پرست ساحلی ، زیروک ، بارهنگ ، چوج ( درخت مسواک ) ، لف پیر ( پیرگیاه ) وگل ماهور شرقی می این جزیره تحت عنوان پناهگاه حیات وحش شیدور حفاظت می شود همچنین به عنوان یک زیستگاه مهم برای پرندگان توسط سازمان بین المللی حیات پرندگان شناخته شده وبه عنوان یکی ازتالاب های با اهمیت بین المللی درسال 1378 توسط کنوانسیون رامسربه ثبت رسیده است .

 

تاریخ خبر: سه شنبه1394,07,28 ، منبع: خبرگزاری ایلنا

 

مطالب دیگر
:: ۹ هزار و ۸۸۶ نفر حادثه شغلی در سال ۹۷/ رتبه‌ اول حوادث کار به کارگران ساختمانی با ۳۷.۸ و صنعتی‌ها با ۳۴.۳ درصد رسید
:: افزایش ۹۵ درصدی ورودی به مخازن سدهای استان تهران
:: شصت و سومین همایش معاونین دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور
:: رهایی توله پلنگ از چنگال سگ‌های گله
:: هنوز نفس می‌کشد
:: زمستان چه دمنوش‌هایی بخوریم؟
:: تقویت سیستم ایمنی مبتلایانِ سرطان با مداخلات روانشناختی و معنویت درمانی
:: جزئیات حادثه آتش‌سوزی یک واحد آموزشی در زاهدان‌ ‌
:: آخرین اخبار از واژگونی اتوبوس دانشجویان علوم تحقیقات
:: همايش سالانه بازرسان كار استان تهران با رويكرد محيط كار ايمن و صيانت از نيروي كار برگزار شد
  انتقادات و پیشنهادات
نام و نام خانوادگی :  *
ایمیل :
متن پیغام :  *
 
آمار کل بازدید کننده ها : 2256173
بازدید کننده های امروز : 310
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت